Nie ma rozwodów kościelnych! Nie można unieważnić małżeństwa kościelnego!

 

Powszechnie dziś stosuje się określenia „rozwodu kościelnego” czy też „unieważnienia małżeństwa”. W praktyce takie instytucje w Prawie kanonicznym w ogóle nie występują i nigdy nie występowały. Tak naprawdę mówiąc o rozwodzie kościelnym czy też o unieważnieniu małżeństwa kościelnego mamy na myśli stwierdzenie nieważności małżeństwa. 

Jaka jest różnica pomiędzy „rozwodem kościelnym” a stwierdzeniem nieważności małżeństwa?

Większość osób nie zwraca na to w ogóle uwagi i używa zamiennie tych trzech stwierdzeń. Jednak ma to naprawdę kluczowe znaczenie dla zrozumienia sensu procesu kościelnego. 

W przypadku rozwodu mówimy o małżeństwie, które zostało zawarte i istniało przez jakiś czas, ale zostało rozwiązane. W tej sytuacji bada się głównie stan rzeczy na dzień rozpadu małżeństwa.  Natomiast w przypadku stwierdzenia nieważności, małżeństwo w ogóle nie istniało od samego początku. Skupiamy się w tej sytuacji na stanie rzeczy w dniu ślubu i przed ślubem. 

Dlaczego tak ważne jest zrozumienie tych różnic?

Z uwagi na fakt przedstawiania odpowiednich dowodów. W swojej praktyce spotykam się bardzo często z sytuacją, w której podczas rozmowy klient skupia się głównie na tym, co działo się w ostatnich latach, miesiącach małżeństwach. Nie potrafi natomiast opisać okresu znajomości przed ślubem, w dniu ślubu oraz w początkowym okresie małżeństwa. Jest to zupełnie naturalne, gdyż pierwszym procesem z jakim przychodzi zmierzyć się małżonkom jest proces cywilny. Wymagania dotyczące rozwodu cywilnego wymuszają takie spojrzenie na małżeństwo. W pozwie rozwodowym należy udowodnić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W naturalny sposób osoby chcące uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa, udając się do Sądu Biskupiego lub do adwokata kościelnego powielają twierdzenia zawarte w pozwie cywilnym lub w procesie rozwodowym. Często strony wykorzystują treść pozwu cywilnego i na tej podstawie konstruują skargę powodową, co jest bardzo dużym błędem. Wnosząc taką skargę mogą narazić się na jej odrzucenie z uwagi na brak podstaw do jej wniesienia. 

Chcąc stwierdzić nieważność małżeństwa musimy wrócić do początków małżeństwa a nawet do czasów przed ślubem. Zachęcam do skorzystania z darmowej porady, podczas której powiem Ci na co należy zwrócić uwagę przygotowując się do spotkania w Sądzie Biskupim oraz przeanalizuję Twoją sprawę.