Adwokat kościelny-czyli kto? Czy warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej?

 

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa? 

Nie wiesz od czego zacząć i gdzie szukać fachowej pomocy? Przerażają Cię koszta takiej usługi?

Kim jest Adwokat Kościelny?

Adwokatem kościelnym może być osoba świecka lub duchowna, która bierze udział w procesach kościelnych. Adwokat musi ukończyć studia z zakresu prawa kanonicznego, a także posiadać tytuł licencjata kościelnego lub doktoratu prawa kanonicznego. 

Cechy dobrego adwokata kościelnego:

  • pełnoletni 
  • nienaruszonej sławy
  • katoliki
  • biegły w prawie kanonicznym
  • powinien złożyć w sądzie autentyczne zlecenie
  • powinien być wpisany na listę adwokatów przy sądzie diecezjalnym. 

WAŻNE!

Być może na stronie Sądu Biskupiego przeczytałeś ostrzeżenia przed korzystaniem z pomocy w kancelariach adwokackich, poradniach prawnych lub u osób prywatnych, które ogłaszają się w prasie, za pośrednictwem Internetu? Co to oznacza? Niestety wiele osób próbuje podszywać się pod adwokatów kościelnym, udzielając porad prawnych, często za dość duże wynagrodzenie, nie mając jednak do tego uprawnień. Dlatego ważne jest, aby Twój przyszły adwokat kościelny przedstawił Ci dekret zatwierdzający go przy danym sądzie kościelnym. 

Czy adwokat cywilny może mnie reprezentować w procesie kościelnym?

Adwokat czy radca prawny, nie mający ukończonych studiów z zakresu prawa kanonicznego oraz nie posiadających zatwierdzenia przy danym sądzie kościelnym nie może udzielać porad prawnych z dzieciny prawa kanonicznego. Niestety pojawiają się liczne takie oferty i wiążą się one z wysokim wynagrodzeniem. Przed nimi właśnie ostrzegają Sądy biskupie i adwokaci kościelni. 

Ile kosztuje adwokat kościelny?

O tym ile kosztuje adwokat kościelny decyduje wiele czynników. Między innymi stopień skomplikowania sprawy, wybór formy udzielanej pomocy prawnej (porada prawna, stworzenie pisma procesowego, reprezentacja strony w procesie), ewentualne koszty dojazdu do sądu itp. Często zdarza się tak, że Sąd Biskupi przy którym dany adwokat jest wpisany, ustala wysokość wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, która nie może być większa niż opłata za prowadzenie sprawy w danym sądzie. Ceny usług adwokatów różnią się również w zależności od miasta w jakim działają. Ceny np. w Warszawie są znaczne wyższe niż np. w Kielcach. Dlatego strony bardzo często decydują się skorzystać z pomocy adwokata, który mieszka w innym mieście. 

Warto zawsze skorzystać z darmowej porady lub konsultacji, podczas której adwokat powinien podać konkretne ceny usług oraz ocenić koszt prowadzenia całej sprawy.